بهترین استراتژی‌های کسب و کار

استراتژی موفق

استراتژی شرکت ایر بی ان بی

شرکت ایر بی ان بی، استارت‌آپی با سریعترین نرخ رشد بوده و درحال حاضر ارزش آن حدود 38 میلیارد دلار می‌باشد.

این استارت آپ موفق که در زمینه رزرو مراکز اقامتی در سراسر دنیا فعالیت می‌کند، با اجاره سه عدد تشک بادی و بخشی از فضای آپارتمان بنیانگذاران آن، به مسافران آغاز شد.

این عزیزان بابت اجاره هر نفر شب، هشتاد دلار دریافت می‌نودند که درآمد خوبی محسوب میشد. به همین دلیل تصمیم گرفتند با ایجاد وبسایت فعالیت خود را گسترش دهند.

با شروع به کار وبسایت، افرادی برای اجاره خانه و یا بخشی از خانه خود اعلام آمادگی نموده و عکس‌هایی از قسمت‌های مختلف خانه را جهت درج در وبسایت ایر بی ان بی، ارسال نمودند.

همچنین، مشتریان محدودی از طریق وبسایت، مراکز اقامتی مورد نظر خود را  رزرو نمودند. اما استقبال در حد انتظار نبود.

بنابراین، برایان و جو تصمیم گرفتند تا یک عکاس حرفه‌ای استخدام و با وی به خانه افراد اجاره دهنده رفته و عکس‌های زیبا و حرفه‌ای تهیه کنند.

در نهایت عکس‌ها پس از روتوش مختصری، به جای عکس‌های قبلی، بر روی سایت قرار می‌گرفتند.

پس از یک ماه از اجرای این استراتژی هوشمندانه، تعداد مشتریان به دو برابر افزایش یافت. بعد از آن روند افزایش بصورت تصاعدی ادامه پیدا نمود و این استارت‌آپ، هر روز به موفقیت‌های جدیدی دست پیدا کرد.

استراتژی تویوتا

استراتژی شرکت تویوتا

تا قبل از سال 1973 میلادی، عمده بازار خودروی آمریکا در اختیار سه شرکت آمریکایی بود.

با ورود محصولات ژاپنی و در راس آنها تویوتا به این بازار، سهم خودروسازان آمریکایی به حدود پنجاه درصد کاهش یافت.

دولتمردان آمریکایی که از مشاهده این واقعیت شوکه شده بودند، با وضع مالیات‌های سنگین بر واردات خودرو، سعی کردند تا از خودروسازان آمریکایی حمایت کنند.

اما تویوتا با تغییر در استراتژی، تعدادی از کارخانه‌های خود را به داخل خاک آمریکا منتقل نمود تا از شر مالیات‌های سنگین، خلاص شود.

بدین ترتیب، تویوتا موفق شد تا خودروسازان آمریکایی را مجددا و این بار در داخل خاک آمریکا مغلوب کند.

تویوتا همواره از داشتن مدیرانی عاقل و در عین حال فروتن، بسیار بهره برده است.

مدیرانی که در ابتدا با قبول ضعف‌های خود در برابر خودروهای آمریکایی، به مطالعه دقیق روش‌های تولید در کارخانجات فورد پرداختند در نهایت با بهینه‌سازی این روشها و ادغام آن با مدیریت ژاپنی، توانستند به موفقیت‌های شایانی دست یابند.

استراتژی شرکت پی پال

در دنیا صنایعی وجود دارند، که حتی فکر راه‌اندازی آنها هم می‌تواند رعب ‌آور تلقی شود.

مانند صنایع فضایی، سوپرمارکت‌های بزرگ در حد والمارت و بانکداری.

بخصوص صنعت بانکداری که به سرمایه زیاد و مجوزهای گوناگون نیاز داشته و اساس آن اعتماد سپرده‌گذاران است که ذره ذره به دست می‌آید، اما می‌تواند یک شبه از دست برود.

در این میان، شرکت پی‌پال، بدون اعتنا به قدرت بانک‌ها و نقش آنها در جامعه، تصمیم گرفت تا وارد حیطه ممنوعه بانکداری شود. این شرکت هم اکنون، بیست درصد از پرداخت‌های آنلاین در آمریکا و حدود شصت درصد از کیف پول‌های دیجیتالی را در اختیار خود دارد.

موفقیت پی‌پال، دلایل زیادی دارد مانند سرعت و امنیت بالای عملیات مالی و مخفی ماندن محتویات خرید مشتریان از دید بانک و نهادهای رسمی.

اما مهمترین دلیل موفقیت پی‌پال، استراتژی نزدیکی با خورده فروشان آنلاین، نظیر ای بی و سایرین بوده است.

درحالیکه بانکها معمولا در این موارد محتاط بوده و ترجیح می‌دهند تا از طریق شرکای تجاری خود مانند ویزا و مستر کارت، با خرده فروشان در ارتباط باشند. حال اینکه ویزا و مستر کارت، شرکای تجاری پی‌پال نیز محسوب می‌شوند.

در نهایت شرکت پی پال توسط ای بی به قیمت 1.5 میلیارد دلار خریداری شد اما ساختار آن تقریبا بدون تغییر باقی ماند تا همچنان بتواند با کلیه خرده فروشان در ارتباط بوده و به مسیر پیشرفت ادامه دهد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *