چگونه پوسترهای تبلیغاتی خلاق طراحی کنیم

بالاخره کلاس خلاقیت هم تمام شد .
کاربرد خلاقیت در گرافیک ،طراحی پوسترهای تبلیغاتی خلاق یا هر اسم دیگری . بنظرم اسم کلاس خیلی مهم نبود.ولی از آنجاییکه استاد ، پیشینه کارهای گرافیکی داشت ، طبیعتا حال و هوای کلاس هم به سمت گرافیک متمایل بود.
در مجموع کلاس خوب و آموزنده ای بود . مهمترین چیزی که یاد گرفتم این بود که خلاقیت مثل تمام علوم دیگر کاملا اکتسابیه و مفوله مادرزادی نیست .البته ممکنه بعضی از افراد در این خصوص استعداد بیشتری داشته باشند .
بقول یکی از علما ” خلاقیت مانند قد و وزن می مونه . همه انسانها اون رو دارند ، بعضی بیشتر و بعضی کمتر “. 
خلاقیت به معنای خلق چیزی از هیچ یا جان دادن به چیزهایی ، برای نخستین بار است . اما بر خلاف تصور اکثریت مردم ، خلاقیت به یکباره درذهن ما سرازیر نمی شود . خلاقیت به مانند لامپ الکتریکی نیست که در یک لحظه خاص و بدون هیچ مقدمه ای در ذهن ما روشن شود .برای یافتن ایده های خلاق ، نیاز به مطالعه،تمرین و تفکر فراوان داریم .

بسیاری از نقاشان ، بارها و بارها نقاشی خود را اصلاح کرده اند تا اینکه در نهایت ، موفق به خلق شاهکاری بی بدیل شده اند .همچنین دانشمندان ، سالها برای تکمیل نظریه های علمی خود ، تفکر و مطالعه می نمایند و در نهایت نظریه هایی مانند نظریه نسبیت خلق می شوند .                                                                                

اولین درس خلاقیت 

اولین درس خلاقیت ، تمرین خوب دیدنه . یعنی شما سعی کنید تمامی صحنه هایی رو که در طول شبانه روز می بینید ، خوب به خاطر بسپارد . مخصوصا در هنگام رفتن به سرکار و برگشتن به منزل .
خود من این تمرین رو خیلی جدی گرفته بودم . سعی می کردم از مسیرهای مختلف برم سرکار . سر راه ، همه جا رو با دقت نگاه می کردم تا هیچ چیزی مورد غفلت قرار نگیره . بعدش سعی می کردم همه مشاهدات رو مو به مو یادداشت کنم .
در مرحله بعد یاد گرفتم که بایداشیای مشاهده شده رو دسته بندی کنم . بهترین دسته بندی ، استفاده از اشکال هندسی مثل دایره ، مربع ، مستطیل و مثلثه . تقریبا همه اشیا رو میشه در قالب این سه شکل هندسی دسته بندی کرد . این کار در مراحل بعدی ، خیلی می تونه مفید واقع بشه و ما رو در ایجاد طرحهای خلاق کمک کنه .
اگه حوصله داشته باشید ، بهترین راه تهیه دیکشنری تر و تمیز از اشیا هستش .اشیای مربعی در قالب یک سرفصل و همینطور الی آخر . 

استفاده از نقشه های مدل ذهنی

مدل ذهنی ، یکی از بهترین راهکارها برای شروع کارهای خلاق و اساسا شروع هر کاری ، محسوب میشه . 
خوشبختانه این کار با وجود انبوه نرم افزارهای آنلاین ، دیگر کار مشکل و پیچیده ای نیست و به سادگی قابل انجامه . 
یکی از این سایتها که میتونید مدل ذهنیتون رو بصورت کاملا رایگان ترسیم کنید و خروجی بگیرید ، سایت http://mindmapfree.com هستش . 

سایتهای دیگری هم به وفور برای این کار در دسترس هستند و از این لحاظ مشکل خاصی وجود ندارد . 

من برای نمونه یک مدل ذهنی در مورد کتاب نوشتم که در زیر می بینید . باید ذهنتون رو آزاد کنید تا به پرواز در بیاد . اصلا هیچ محدودیتی برای اجزای مدل ذهنی قائل نشید . 

همچنین می تونید هر کدام از زیر شاخه ها رو تا بینهایت ادامه بد

خوب اینجا موضوع ما کتابه و یکی از زیر شاخه ها مسافرت و اوقات فراغته . 

با ربط دادن این دو مقوله میشه کلی کارای خلاق انجام داد . از شعار های تبلیغاتی جالب تا طرحهای گرافیکی بدیع . 

فرم و محتوا 

 شناخت دقیق فرم و محتوا هم مسئله خیلی مهمیه . 
فرم به مشخصات ظاهری اشیا بر می گرده . مثلا کتاب معمولا مستطیله ، خیلی سنگین نیست ، در رنگهای متنوع موجوده ، سطحش خیلی زبر نیست ، در ابعاد مختلفی چاپ میشه ولی در مجموع ابعادش خیلی بزرگ نیست . 
پس میتوان گفت که فرم شامل شکل ،رنگ ، اندازه ، وزن ، حجم ، مشخصات سطحی هر جسمی میشه . 
در حالیکه محتوی شامل مشخصات ظاهری نمیشه . بلکه ویژگیهای باطنی و جوهری رو در بر میگیره . مثلا با شنیدن اسم کتاب ، ما یاد دانایی و خرد و سواد و از این دست مقولات میوفتیم .
پس محتوای کتاب دانایی و خرد و از این دست مفاهیم انتزاعیه . 

تکنیک تشابه

حالا نوبت اونه که با استفاده از تکنیک تشابه ، شروع به تمرین خلاقیت کنیم . 
برای اینکار حالتهای زیر رو می تونیم در نظر بگیریم : 

 • تشابه میان دو فرم
 • تشابه میان دو محتوا
 • تشابه میان فرم و محتوا 

در خصوص تشابه میان دو فرم ، اگه قبلا نسبت به تهیه دیکشنری از اشیا اقدام کرده باشید ،این می تونه در این مرحله ، خیلی بهتون کمک کنه و کارتون رو بسیار ساده کنه .
فرض کنید می خواهیم برای یک نوع بیسکوئیت رژیمی ، پوستر تبلیغاتی خلاق تهیه کنیم . بدیهیه که در پوستر باید به خاصیت رژیمی بودن بیسکوئیت حتما اشاره کنیم . 
خوب بیسکوئیت ها معمولا مستطیلی شکل هستند.ترازوهای دیجیتال هم مستطیل شکل هستند . پس با استفاده از تشابه میان این دو عنصر ، می تونیم یک پوستر تبلیغاتی خلاق، شبیه نمونه زیر ، تهیه کنیم که مورد پذیرش مشتری قرار بگیره .
تکنیک تشابه

وقتی صحبت از تشابه دو محتوا ، یا تشابه فرم و محتوا به میان میاد ، خواه و نا خواه سر و کله نمادها هم پیدا می شه . 

مثلا نماد ایران عزیز ، پرچم و نقشه اون هستش .یا می تونیم از نوشته و تایپوکرافی استفاده کنیم .همه اینها ، به نوعی نماد ایران هستند . ذیلا ، نمادهای بیشتری رو می تونید ملاحظه بفرمایید. 

نماد اسارت = قفس( نماد) 
نماد شجاعت=شیر( نماد)
زمان=ساعت(نماد)
کندی=حلزون ، لاک پشت( نماد)

سرعت=خرگوش، اسب،پلنگ، ماشین کورسی( نماد)
نیاز=یک دست که در حالت گدایی ، قرار گرفته است .( نماد)
آسایش=فردی که دو دست خود را در پشت سر به هم گره کرده است . ( نماد)
صلح=پرنده ای سفید که شاخه زیتون بر منقار دارد ( نماد)
تهران=برج میلاد(نمایه)
هیتلر=سبیل چارگوش (شمایل)
چاپلین=کلاه و عصا و مو وسبیل (شمایل)

البته ، هر کدام از موارد محتوایی می توانند نمادهای متعددی داشته باشند ، که این نمادها با توجه به فرهنگ جوامع مختلف،مورد استفاده قرارمی گیرند .بطوریکه در جوامع گوناگون، نمادهای متفاوتی برای آسایش، بعنوان مثال، به کار گرفته می شوند.
در اینجا لازم است تا به مفهوم دیگری نیز اشاره داشته باشیم و آن دلالت صریح و دلالت ضمنی ، می باشد . 
در مثال زمان ، در صورتیکه از نماد ساعت استفاده کنیم ، در حقیقت از دلالت صریح و در صورتیکه از تغییر فصل ، پیری و امثالهم استفاده کنیم ، دلالت غیر صریح ، یا دلالت ضمنی استفاده کرده ایم .

پوسترهای تبلیغاتی خلاق

تکنیک تباین 

این تکنیک نیز در تهیه پوستر های خلاق گاها مورد استفاده قرار می گیرد ، لکن استفاده آن به گستردگی تکنیک تشابه نیست .
مفاهیمی مانند کوچک و بزرگ ، دراز و کوتاه ، سیاه و سفید ، مرد و زن ، می توانند بعنوان نمونه هایی از تباین ، در نظر گرفته شوند .  

تکنیک مجاورت 

با استفاده از این تکنیک ، می توانیم مستقیما به سوژه مورد نظر اشاره ای نداشته باشیم و در عوض به چیزی اشاره کنیم که همواره در کنار سوژه ما قرار دارد . 
بعنوان مثال ، مداد سیاه همواره با دانش آموز مجاورت دارد و یا تخته سیاه ، با مدرسه .

قانون گشتالت

در خصوص تشابه ، قانونی بین المللی ، بنام قانون گشتالت وجود دارد که توسط دانشمندان آلمانی ، ابداع شده است .این قانون فرآیند های درک بصری مغز انسان را توضیح می دهد و در طراحی پوستر ها و اینفوگرافیک ها ، کاربرد فراوانی دارد . خلاصه قانون گشتالت در شکل زیر آورده شده است . 

همانطوریکه مشاهده می فرمایید ،قانون گشتالت ، مشتمل بر 6 اصل زیر می باشد . 

 • Proximity: اشیایی که در مجاورت هم قرار می گیرند ، حتی اگر مشابه نباشند ، یک گروه محسوب میشوند .
 • Similarity:اشیایی که از لحاظ فرم ، مشابه یکدیگر باشند ، در یک گروه قرار می گیرند . 
 • Enclosure :اشیایی که بوسیله کادر یا باکس از هم جدا می شوند ، در یک گروه قرار می گیرند . 
 • Symmetry:وقتی اشیا در حالت تقارن کامل و بصورت متقارن چینش می شوند ، بسیار زیباتر به 
  نظر می آیند و پیام مربوطه در مغز با سرعت بیشتری درک می شود . 
 • Closure: مغز انسان ، اشیایی تکمیل نشده را ، راسا تکمیل می کند . اگر تکمیل بخشی از پوستر را بعهده مغز مخاطب بگذاریم ، احتمال فراموشی پوستر از سوی مخاطب ، به حداقل خواهد رسید .
 • Continuity: وقتی روندی تصویری آغاز شود ، چشم انسان روند را تا به انتها دنبال خواهد کرد 
 • Connection:اگر اشیا توسط خطوطی به یکدیگر مرتبط شوند ، در یک گروه قرار می گیرند .همچنین اشیایی که در یک امتداد قرار بگیرند ، در شرایطی ، می توانند به عنوان یک گروه تلقی شوند .  
 • از تلفیق فضای مثبت و منفی ، می توان ابزار خوب و مناسبی جهت درک سریع پیام ، به وجود آورد .بدین معنی که پیام محوری می تواند در فضای مثبت آورده شود و از فضای منفی به عنوان زمینه استفاده نمود . 
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *