روشهای بهبود کسب و کار بهمراه نمونه عملی

چگونه می توانیم کسب و کار خود را بهبود ببخشیم و به فروش و درآمد بالاتری دست پیدا کنیم .این شاید سوال خیلی از عزیزان صاحب کسب و کار باشه .

خوب در این باره صحبت های زیادی شده و نسخه های جور واجور زیادی پیچیده شده . 
من قصد دارم تا با تکیه به چند تا مثال عملی این بحث رو باز کنم تا بلکه بتونیم به نتایج
قابل استفاده ای دست پیدا کنیم . 

مثال اول 

مغازه ای رو فرض کنید که جوراب بچه گانه میفروشه . 
این مغازه در خیابان شریعتی ، حوالی قلهک قرار داره . صاحب این کسب و کار که یک جوان بیست و هفت ساله هستش ، قبلا در جای دیگری مغازه داشته و حدود یکسال پیش به اینجا ، نقل مکان کرده . اون سالهاست که به همین کسب و کار مشغوله . 

خوب ما ابزارهای گوناگونی در اختیار داریم تا بتونیم این کسب و کار رو و همچنین آینده اونرو ، مورد بررسی اجمالی قرار بدیم . 

ولی نکته مهم اینه که باید با برنامه و استراتژی حرکت کنیم . استراتژی به زبان ساده ، مسیری است که باید طی بشه تا به اهداف خودمون برسیم . اینجا هدفمون بهبود کسب و کار و افزایش درآمد هستش . البته این اهداف کلی رو در مراحل بعدی به اهداف جزئی تر و ملموس تر ، تبدیل خواهیم نمود .  

در مرحله اول ، ما باید 4 عنصر رو به خوبی شناسایی کنیم . 

 • خود، شامل کسب و کار مورد نظر 
 • مخاطب
 • محیط ، شامل رقبا 
 • راهکارهای خلاقانه 
 • ارتباط مابین عناصر بالابسیارخوب ، حالا می تونیم مرحله به مرحله حرکت کنیم و جلو بریم . 
  در مرحله شناخت خود ، باید به سوالات زیر جواب بدیم :
 • جرا ما داریم جوراب فروشی رو انجام میدیم . هدفمون از این کار چیه ؟ 
 • چجوری قراره به هدفمون برسیم ؟
 • برای رسیدن به هدف به چه ابزارهایی نیاز داریم ؟
  مخصوصا وقتی سیستم ما بزرگ میشه و تعدادی کارمند استخدام می کنیم ، خیلی مهمه که موارد بالا رو برای کارمندانمون تبیین کنیم و اونها رو دقیقا توجیه کنیم .
  حالا پاسخ به سوالات بالا : 
 • ما به قصد تامین جورابهای مرغوب جهت کودکان ایرانی فعالیت می کنیم . پا عضو مهم بدن و قلب دوم محسوب میشه .پس سلامت اون از اهمیت ویژه ای برخورداره . استفاده از جورابهای نا مرغوب ، باعث بروز حساسیت و انواع بیماری های دیگر در پا میشود.این میتونه ، پدر مادر ها رو ناراحت و درگیر فرایند درمان کنه و آرامش اونها و کودک دلبندشون رو به خطر بندازه . 
  پس چشم انداز آینده میشه : ایرانی که در اون هیچ کودکی به خاطر بیماریهای ناشی از جوراب نا مرغوب ، به پزشک مراجعه نکنه.
  ماموریت میشه :تامین جوراب مرغوب جهت کودکان ایرانی
  ارزش ویژه پیشنهادی میشه: سلامتی و آرامش جهت کودک و پدر و مادر
  خطوط قرمز کسب و کار میشه:ما تحت هیچ شرایطی ، جنس نامرغوب که از مواد بی کیفیت ، بازیافتی و تقلبی ساخته شده باشد
 • ما قصد داریم تا با بهترین تولید کنندگان ایرانی کار کنیم و از اونها جنس بگیریم . قبل از تولید از مواد اولیه آنها بازدید می کنیم و حین تولید ، سعی می کنیم بازدید های منظمی داشته باشیم . در صورتیکه که بخاطر تنوع جنس مجبور به واردات شدیم ، همین فرآیند رو در مورد تولید کننده خارجی اجرا خواهیم کرد . 
 • مشخصا برای رسیدن به هدف ، به همکاران خوبی نیاز داریم .هم به تولید کنندگان خوب و درستکار و هم به ناظرین امین .بحث دیگه به خود شناسی بر میگرده . یعنی پاسخ صادقانه به سوالات زیر :
 • آیا ما از نظر روانشناسی ، بدردفروش می خوریم ؟ ایا به اندازه کافی برونگرا هستیم و توانایی تعامل با مشتری رو داریم ؟ برای اطلاعات بیشتر در این خصوص ، به نوشته
  “کاربرد روانشناسی در بازاریابی” ، مراجعه فرمایید. 
 • آیا در صورتیکه سیستم ما رشد کرد و بزرگ شد ، توانایی مدیریت سیستم رو داریم ؟ ایا توانایی و حوصله سر و کله زدن با تعداد زیادی کارمند رو داریم ؟ ایا از نظر روانی ، آمادگی واگذاری بعضی از کارهای کم اهمیت تر رو به سایرین داریم ؟
 • آیا ما به اندازه کافی اطلاعات مدیریتی ، حقوقی ، مالی و مالیاتی داریم ؟ یا باید سریعا این موارد رو کسب کنیم ؟
  پاسخ ما به امثال این سوالات ، می تونه مسیر حرکت ما رو روشن تر کنه و اگر کاستی هایی داریم ، می تونیم اونها رو قبل از شروع کسب و کار یا در حین اون رفع کنیم .
  در مرحله شناخت مخاطب ، باید به سوالات زیر جواب بدیم :
 • آیا ما مخاطب رو از لحاظ سن و جنس و سایر معیارها دسته بندی نموده ایم ؟ برای اطلاعات بیشتر در این خصوص ، به نوشته “اس تی پی در بازاریابی” مراجعه فرمایید.
 • آیا ما دسته خاصی از مشتریان رو هدف گذاری نموده ایم ؟
  پاسخ به دو سوال بالا ، کار چندان پیچیده ای نیست . چراکه ما جوراب کودکانه می فروشیم و مخاطبان ما مشخصند . اما نکته مهم این است که اینجا مخاطب اصلی ما ، احتمالا مصرف کننده نهایی کالا (کودک) نیست . بلکه پدر و مادر کودک می توانند مخاطب اصلی محسوب شوند و کودک احتمالا مخاطب فرعی خواهد بود .همچنین ، پدر مادر های دیگر ، می توانند نقش مهمی را به عنوان توصیه کننده ، داشته باشند . 
 • چه چیزی می تونه حس خوبی به مخاطبین ما منتقل کنه و آنها رو خوشحال کنه ؟ و البته چه چیزی می تونه آنها رو به شدت عصبانی و ناراحت کنه ؟
 • معمولا مخاطبین هر چند وقت یکبار اقدام به خرید جوراب می کنند ؟ قبل از خرید چه مواردی رو بررسی می کنند ؟ آیا به سایت خاصی سر می زنند ؟ در هنگام خرید چه سوالاتی می پرسند و چه مواردی برای آنها مهم است ؟  

ادامه دارد …

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *